12.02.2021

Bursztyn w perfumiarstwie

Bursztyn w perfumiarstwie
Bursztyn w perfumiarstwie
 
Akord bursztynowy jest bardzo popularny i chętnie wykorzystywany w perfumach męskich i damskich. Skład chemiczny bursztynu to mieszanina kilkudziesięciu różnych związków, o średniej zawartości ok. 67 do 81% węgla i ok. 1% siarki; resztę stanow tlen i wodór. Jednym ze składników o średniej zawartości 3-8% jest kwas bursztynowy. Podgrzany i spalany bursztyn pachnie pięknie, żywiczne, ale na zimno nie wydziela mocnego zapachu jak wiele innych żywic, dlatego amber w perfumiarstwie jest nutą "wyobrażoną" lub zrekonstruowaną.  
Nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego bernstein (kamień, który się pali). Znany był od dawna pod różnymi nazwami:
sukcynit – nazwa geologiczna, pochodzi od succinum – sok, żywica drzewna. Grecy nazywali ten kamień elektron (ηλεκτρον), co oznacza świecący i błyszczący. Succinum to łacińska nazwa bursztynu używana w farmacji, powstała od łac. succus – sok.
Persowie nazywali kamień karuba – złoty rabuś. Słowiańska nazwa jantar pochodzi od litewskiego gintaras lub gentaras. Żydzi nazywali go haszmal, co dosłownie oznacza przepływ prądu, ale metafizycznie również Moc Boża, Moc Anielska, Tchnienie
Arabowie bursztyn nazywali anbar, ponieważ zapach pocieranego bursztynu kojarzył się z zapachem ambry.
Wspominanie o ambrze, która tworzy jedną z najważniejszych rodzin zapachowych, bywa kłopotliwe. A to dlatego, że terminy "bursztyn" i "ambra", przez ich podobieństwo w języku angielskim, wchodzą sobie w drogę. Bursztyn (amber), pochodzi z żywic roślinnych i jest nutą „wyobrażoną”, podczas gdy ambra (ambergris) jest substancją odzwierzęcą, wydzielaną przez przez niektóre gatunki kaszalotów.
 
Czym więc jest amber w perfumiarstwie, w jaki sposób przedstawia się tą nutę wyobrażoną. Jest to połączenie żywicy benzoesowej, labdanum i wanilii i jest moim ulubionym akordem. 
 
Zspośród perfum z naszej oferty bursztynowy akord znajdziemy np.  w  Oud Plaza od Herve' Gambs, Enclawe od AmougeAmbre 114 od Histories de Perfums.

Akord ambrowy znamy, mamy i używamy. W Laboratorium Zapachu mamy pięknie skomonowany akord burszynowy. Przyjdz i skomponuj perfumy z burszynowym brzmieniem w swoim stylu. 
 
Katarzyna Połom