28.09.2020

Cedr

Cedr

Tworzenie Perfum z Nutą Cedru

Wstęp

Cedr to drzewo iglaste z rodziny sosnowatych, pierwotnie występujące w Himalajach i regionie śródziemnomorskim. Olejek uzyskany z drewna cedrowego to jeden z najstarszych składników używanych w perfumiarstwie. Ma charakterystyczną, drzewną, ostro-żywiczną woń, która jest często używana jako nuta bazowa wielu znanych perfum. Jesteś zainteresowany tworzeniem perfum? Nasze Laboratorium Zapachy oferuje możliwość stworzenia własnych, wymarzonych perfum, gdzie cedr może być jednym z kluczowych składników!

Charakterystyka Cedru

Cedr jest zimozielonym drzewem, dorastającym do 30-40 metrów, z srebrzystoniebieskimi lub zielonkawymi igłami i żółtymi kwiatami. Kora ma kolor od czerwonawego do brązowego, w zależności od typu drzewa. Istnieją różne typy cedru, w tym cedr libański (Cedrus libani), cedr himalajski (Cedrus deodara) i cedr atlaski (Cedrus atlantica), które różnią się wyglądem i właściwościami.

Olejek Cedrowy

Olejek cedrowy, uzyskiwany z liści, drewna lub korzeni cedru, jest wynikiem destylacji parowej zrębków i trocin. Jego główne składniki chemiczne to beta-hiamchalen, alfa-himachalen, alfa-cedren, beta-himachalen, alfa-atlanton, deodaron i cedrol, w różnych proporcjach w zależności od typu cedru. Olejek ten ma głęboką, suchą, drzewną woń, która świetnie współgra z lżejszymi, bardziej radosnymi nutami serca kompozycji zapachowej.

Zastosowanie w Perfumiarstwie

Drewno cedrowe jest bardzo aromatyczne i jest naturalnym środkiem odstraszającym mole i inne owady, dlatego jest często używane w meblach do przechowywania ubrań i koców. W przemyśle zapachowym, olejek cedrowy jest ceniony za swoje właściwości aromatyczne. Jego sucha, drzewna woń jest uspokajająca i czysta, dobrze komponuje się z nutami cytrusowymi, dlatego często występuje w zapachach dla mężczyzn.

Przykłady Perfum z Nutą Cedru

Z naszej oferty polecamy  drzewno-przyprawowe perfumy Byerley marki Perfums de Marly, czy Interlude Black Iris Man marki Amouage, które wykorzystuje cedr w nutach bazowych. Inne godne polecenia zapachy to szyprowo-skórzane Vespero marki JeroboamDomaine Du Cap od Herve Gambs.

Skomponuj Swoje Własne Perfumy

Zachęcamy do skorzystania z naszego Laboratorium Zapachy, gdzie pod okiem doświadczonych perfumiarzy, możesz skomponować swoje własne, unikatowe perfumy. Wybierz cedr jako jedną z nut bazowych i połącz go z innymi ulubionymi składnikami, aby stworzyć zapach, który będzie Cię reprezentował!

Podsumowanie

Cedr jest cenionym składnikiem w przemyśle perfumeryjnym, oferującym głęboką, suchą, drzewną woń, która doskonale komponuje się z różnymi nutami. Jeśli marzysz o stworzeniu własnych perfum z nutą cedru, zapraszamy do naszego Laboratorium Zapachy. Wykorzystaj wiedzę i doświadczenie naszych perfumiarzy, aby skomponować swoje wymarzone perfumy!