19.03.2021

Grupa jaśminu

Grupa jaśminu

Olfaktoryczna geneza  - grupa jaśminu

Ze względu na pokrewieństwo zapachowe do grupy jaśminu mogą być zaliczone następujące kompozycje: Jaśmin, Magnolia, Begonia i Gardenia.

Jaśmin (kwiaty rośliny Jasminium odoratissimum, J. grandiflorum) jest delikatny, łagodny, kremowy, ciepły, kwiatowy i słodki. Często znajduje się w kompozycjach jako nuta serca. Jaśmin jest krzewem lub pnączem, bywa uprawiany w doniczkach. Istnieje w ponad 400 różnych odmianach, które są zazwyczaj pnączami sięgającymi kilku metrów. Liście jaśminu różnią się w zależności od gatunku. Kwiaty często maja kolor żółty, biały lub różowy. Są drobne o słodkim zapachu. Roślina ta pochodzi głównie z ciepłych obszarów Azji, Afryki i Australii.
Olejek jaśminowy pozyskiwany jest z kwiatów tej rośliny. Wykorzystywana jest do tego metoda ekstrakcji, z użyciem eteru naftowego. Jest powszechnie stosowany w perfumerii zarówno jako samoistny zapach, jak również jako uboczna nuta dla innych kompozycji. Tłumaczy się to jego bogatym, świeżym i wykończonym, silnym, ciepłym i aksamitnym zapachem, czyli własnościami, w które żaden kwiat w takim stopniu nie obfituje. Wprowadzenie tego zapachu wysubtelnia wszystkie kompozycje. Dobre olejki jaśminu uzyskuje się wyłącznie w drodze en fleurage'u i ekstrakcji. Żadna z imitacji jaśminu nie jest w stanie oddać w pełni zapachu jaśminu, dlatego w wyrobach droższych sztuczny jaśmin jest częściowo lub całkowicie zastępowany naturalnym. Tylko w tym wypadku otrzymuje się wytworną bazę jaśminową.

Jasinową nutę znajdziemy Aschore od AmougeLove Tuberose od Amouge,  California Poppy Atkinsona, Xerjoff 1861 Naxos, Xerjoff V Ouverture

 

 

 

C.D.N.