19.06.2020

Hedione

Hedione

 W świecie komponowania perfum Hedione jest ikoną. Związek ten odkryty został w latach 50’ XX w. przez Edouarda Demole pracującego dla szwajcarskiej firmy Firmenich. Pełna nazwa tego związku to  dihydrojasmonat metylu, a handlowa nazwa Hedione pochodzi od greckiego słowa  hedone oznaczającego zabawę, przyjemność i doskonale pasuje do charakteru tego związku.

 Jest to aromat delikatnych białych kwiatów i owoców, lekki i przejrzysty, posiada delikatne zabarwienie zielone oraz cytrusowo-owocowe. Jest to niezbędny składnik dla wspłczesnego kompozytora zapachów. Obok  jaśminowego aromatu cechą charakterystyczną tej aromamalekuły jest również wpływ jaki wywiera ona na komozycje, do której została dodana. Dihydrojasmonat metylu przyczynia się do powstania specyficznego wrażenia polegającego na tym, iż po jego zastosowaniu perfumy stają się bardziej lotne i jakby świetliste. Jednocześnie nadaje on zapachowi transparentności, zaś ze względu na swoją wysoką dyfuzyjność pozwala aromatowi roztaczać się wokół nosiciela. Jego moc jest raczej umiarkowana, dlatego w niektórych perfumach jego koncentracja sięga nawet 35%, choć standardowo używa się go w stężeniu od 2 do 15%

 Oprócz zastosowania Hedione dla uzyskania blasku w jaśminie i całej rodzinie kwiatowej, daje oryginalne efekty we wszystkich rodzajach zapachów. Wywyższa kwiatową nutę w perfumach niekoniecznie zwiększąc ich siłę, oraz zapewnia obecność, zauważalność i dyfuzję. Hedione sam w sobie jest słabo wyczuwalny, ale ma ogromny wpływ na blask szczególnie kwiatowych kompozycji, choć nie tylko kwiatowych. Zadziwiająco dużo spotkamy go w zapachach takich jak Aventus, Acqua Di Gio, Chanel Allure Homme Sport, Versace Pour Homme, CK One. 

Hedione mamy, znamy i używamy. Przyjdż i skomponuj swój zapach z dużą  lub mniejszą zawartością hedione. 

Pozdrawiam Katarzyna Połom