14.07.2019

Irys

Irys

Irys: Kluczowy Składnik w Tworzeniu Perfum Szytych na Miarę

Irys, znany również jako kosaciec, to nie tylko piękny kwiat symbolizujący wiarę i nadzieję, ale również cenny składnik w sztuce perfumeryjnej. Legenda głosi, że starogrecka bogini tęczy, Irida, używała tęczy do przechodzenia między niebem a ziemią, dostarczając ludziom wieści od bogów olimpijskich. Gdy dotykała ziemi, z jej śladów wyrastały kwiaty irysa. Dzięki temu, irysy stały się symbolem połączenia i przekazu.

Bogactwo Odmian Irysów

Istnieje około 200 odmian irysów, które zaczynają kwitnąć w maju, a przestają przeważnie w sierpniu. Do najpopularniejszych należą kosaciec syberyjski (biało-różowy), holenderski (niebieski), Florentina (biały lub kremowo-żółty) i Germanica (fioletowy). Irysy są uprawiane na całym świecie, a najpopularniejszy europejski ogród irysów to Giardino dell'Iris we Florencji, gdzie odbywają się coroczne konkursy hodowców.

Cenny Składnik w Perfumiarstwie

Choć kwiaty irysa są piękne, to jednak w perfumiarstwie i kosmetyce najbardziej ceniony jest korzeń irysa, z którego wytwarza się masło irysowe. Jest to skomplikowany i długotrwały proces. Kłącza irysa zbiera się, oczyszcza, rozdrabnia, suszy, a następnie pozostawia do zestarzenia przez kilka lat. Zestarzałe kłącza poddaje się destylacji z parą wodną, uzyskując gęstą substancję tłuszczową zwaną „masłem irysowym". Olejek z irysa jest jednym z „najmocniejszych" i nie traci jakości z upływem lat. Najlepszym sposobem przechowywania jest rozpuszczenie go w alkoholu.

Elegancki i Delikatny Zapach

Zapach korzenia irysa jest „nutą serca" dla wielu perfum. Jest to zapach mistyczny, elegancki, delikatny i odrobinę chłodny, który doskonale komponuje się z różą i jaśminem. Można go znaleźć w kompozycjach takich perfum jak: Love In White CreedBalerina No. 2 Les Parfums De Rosine, Pink Evidence Herve GamsLapis Lazuli Oliver Durbano.

Wartość Olejku z Irysa

Cena 1 grama olejku z kłącza irysa może sięgać nawet 270 zł, co sprawia, że jest rzadko wykorzystywany w sztuce perfumeryjnej. Zapach korzenia irysa jest podobny do zapachu fiołków.

Stwórz Perfumy Szyte na Miarę w Sopockim Laboratorium Zapachu

W Sopockim Laboratorium Zapachu mamy piękny, świetlisty i słodki akord irysa, który może być nutą wiodącą w kompozycji lub doskonale połączyć się z innymi kwiatami, piżmami czy drzewami. Jeżeli marzysz o stworzeniu perfum, które idealnie oddają Twoją osobowość, zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci w całym procesie komponowania perfum, od wyboru odpowiednich składników po finalne wypełnienie buteleczki Twoim wymarzonym zapachem.

Zarezerwuj Termin Już Teraz

Nie czekaj, zarezerwuj termin w Sopockim Laboratorium Zapachu już teraz i rozpocznij swoją przygodę z komponowaniem perfum. Dzięki naszemu bogatemu wyborowi składników, w tym pięknego akordu irysa, masz możliwość stworzenia wyjątkowego, osobistego zapachu, który będzie Ci towarzyszył przez cały dzień lub stanie się niezapomnianym prezentem dla bliskiej osoby. Przyjdź do nas i odkryj świat zapachów na nowo!