11.01.2020

Iso E Super

Iso E Super

 Molekuła Iso E Super powstała w roku 1973 w laboratoriach IFF. Wynaleziona przez duet Jams Sanders i John Hall, którzy pracowali nad substancjami zastępującymi piżma i utrwalajacymi kompozycje. Iso E Super nie wystepuje w naturze i tak naprawdę jest złożonym związkiem chemicznym, a nie pojedyńczą molekułą. 

 Jak pachnie Iso E Super? Czasami nie pachnie wcale, niektórzy wogóle nie czują jego zapachu, ale potrafi ułożyć sie w bogatą i wielowarstową kompozycję. Duży wpływ na jego zapach ma temperatura i wilgotnośc powietrza. Iso E Super ma przyjemny, wytrawny, drzewny aromat z odcieniami ambrowymi. Jest zadziwiająco transparętny i neutralny, nie posiada drażniących tonów. Ciężko znaleźć osobę, która uważa go za nieprzyjemny lub odrzucający. 

 Kariera Iso E Super nie była łatwa, w początkach swojego istnienia był używany głównie w aromatach przeznaczonych do środków czystości i w małych stężeniach. Za pierwsze perfumy z Iso E Super uważa się Halston Woman z 1975 roku, stworzony przez Carlosa Benaïma, które według dzisiejszych standardów zawierały jedynie jego śladową ilość. W roku 1988 swoją premierę miał Christian Dior Fahrenheit skomponowany przez Jean-Louis Sieuzac. Fahrenheit przyniósł wiele pozytywnych zmian w świecie perfum i był pierwszą próbą  “przedawkowania” Iso E Super i stworzenia perfum, w których jest podstawowym składnikiem.  Około 25% składu komozycji zapachowej Fahrenheit to Iso E Super. Okazało się, że ten składnik o wysokiej wydajności współpracuje świetnie nie tylko z drzewnymi i ambrowymi kompozycjami, bo z dużym jego udziałem powstały też kwiatowe perfumy dla kobiet. W 1990 roku Sophia Grojsman stworzyła Lancôme Trésor. Perfumy zawierały 18% Iso E Super w połączeniu z dużą ilością galoxolidu, hedionu oraz α- jononu. Sophia Grojsman nadała im roboczą nazwę “Hug me” (pol. przytul mnie). To właśnie było powodem nazwania akordu, na który składały się Iso E super, galaxolide, hedione oraz α-jonon, “akordem hug me” lub “akordem Grojsman”. Akord ten był świetnym połączeniem i używano go jako bazy do wielu kwiatowych perfum tamtych czasów. Innym przykładem świetnych perfum bazujących na wysokim stężeniu Iso E Super (około 43%) jest Shiseido Feminite du Bois, stworzone w 1992 roku przez Pierre’a Bourdon i Christophera Sheldrake’a. Feminite du Bois wprowadziło nowe  drzewne trendy w damskich komozycjach. 

Iso E Super przyjął się świetnie w prawie każdym gatunku perfum, a jego najwyższe stężenie jest ciągle obecne w wielu męskich, drzewnych zapachach: 48% w Abercrombie & Fitch Fierce, 55% w Terre d’Hermes. Często wysokiej zawartości Iso E Super towarzyszy wetyweria:  45% w Lalique Encre Noir, 48% w Kenzo Air. Równie często występuje w perfumach z wiodącą nutą kadzidła:  Comme des Garçons Incense Jaisalmer– 51%, Comme des Garçons Incense Kyoto – 55%. Nawet w kwiatowych kompozycjach jego stężenie jest czasami zaskakująco wysokie: w Perles de Lalique aż 80%. 

W roku 2006 Geza Schön zapoczątkował swoją własną linię perfum Escentric Molecules. Molecule 01 jest uważana za alkoholowy roztwór wyłącznie jednego składnika Iso E Super. Jego stężenie w tych perfumach wynosi według Geza Schön,  100% i jest to rekord. Jako ciekawostkę i odsłonę prawdy o Escentric Molecules polecamy nafrany film w Laboratorium Zapachu w Sopockim Stylu w  którym pokazujemy , jak stworzyć perfumy - lepszą wersję Molecule 01 . Geza Schön niejednokrotnie wspominał w wywiadach, że do swoich perfum nie użył “tradycyjnego” Iso E Super, lecz mieszanki bogatej w Iso Gamma.

W 2015 Nomenclature wypuściło całą linię perfum opartą na idei “przedawkowania” kilku popularnych syntetyków. Powstały, portrety substancji, odrobinę wyolbrzymione, ukazujące mocne strony i różne zapachowe aspekty. Orb_ital bazujący na Orbitone, odpowiedniku Iso E Super produkowanym przez Takasago, zawiera około 75% głównego składnika w całej kompozycji. Nuty drzewne i cedrowe są podkreślone przez inne drzewne składniki: cedrowy Vertofix i Cedramber oraz przypominające zapach drzewa sandałowego Hindinol i Radjanol.

Całkowita produkcja Iso E Super jest ogromna (około 3 000 ton na rok), dzięki czemu składnik nie jest zbyt drogi. Rozsądna cena, świetne właściwości aromatyczne, wysoka kompatybilność z innymi składnikami,  wszystkie te cechy czynią Iso E Super bardzo popularnym i szeroko dostępnym składnikiem. Jego odkrycie było dużym przełomem w nowoczesnym przemyśle perfumeryjnym i w ogromnej mierze zmieniło jego kierunek rozwoju. 

Iso E Super mamy, znamy, i używamy. Przyjdz do Sopockiego Laboratorium Zapachu i skomponuj zapach z Iso E Super w swoim stylu. 

 Pozdrawiam Katarzyna Połom