08.07.2019

Jaśmin

Jaśmin

Cudowny Jaśmin w Świecie Perfum

Pochodzenie i Właściwości Jaśminu

Słowo "jaśmin" pochodzi od perskiego yasmin, co oznacza "pachnący kwiat". Kwiaty jaśminu są uznawane za afrodyzjak od starożytności, były dodawane do herbat, mieszane z olejami i używane jako perfumy i olejki pielęgnacyjne. Wartości kosmetyczne ekstraktu z kwiatów jaśminu są nie do przecenienia i do dziś są chętnie wykorzystywane w ekskluzywnych kosmetykach.

Najbardziej Pożądana Esencja w Perfumiarstwie

Absolut jaśminowy to najbardziej pożądana esencja kwiatowa w perfumiarstwie. Istnieje około 200 gatunków jaśminu, ale w perfumerii wykorzystuje się tylko trzy: Jasminum Sambac (zwany także wielkolistnym), Jasminum Grandiflorum i Jasminum Auriculatum.

Sposób Pozyskiwania Olejku Jaśminowego

Delikatne płatki kwiatów są zbierane ręcznie, przed świtem, aby rosa i ciepło ich nie uszkodziły. Jeden pracownik zbiera w ciągu godziny około 0,5 kg płatków. Zebrane kwiaty natychmiast dostarcza się do wytwórni. Około 85% produkowanych na świecie olejków jaśminowych pozyskuje się metodą ekstrakcji z użyciem eteru, a pozostałą ilość – metodą enfleurage. Druga z wymienionych metod jest bardziej pracochłonna, ale pozwala osiągnąć większą wydajność, bo kwiaty pozostają żywe przez kilka godzin i oddają w ten sposób więcej olejków zapachowych. Jeden gram absolutu pozyskuje się z około jednego kilograma kwiatów.

Zapach Jaśminu i Jego Zastosowanie w Perfumiarstwie

Zapach jaśminu jest intensywny, bogaty, ciężki, narkotyczny i bardzo piękny. Zawiera nuty kwiatowe, owocowe, zielone, aldehydowe i lekko animalne. Jest ciepły, słoneczny i aksamitny. Podobnie jak zapach róży damasceńskiej, jest ponadczasowy i uznawany za wzorzec zapachu kwiatowego. Jest symbolem perfumiarstwa i od lat dwudziestych XX wieku odgrywa wiodącą rolę. Zmysłowy zapach jaśminu sprawia, że jest niezastąpionym i najczęściej stosowanym surowcem z grupy białych kwiatów. Jego intensywność (a także wysoka cena) powodują, że jest stosowany w niewielkich stężeniach. W pierwszej połowie XX wieku udział absolutu jaśminowego w perfumach wynosił nawet 10%. W końcu XX wieku stosowano nie więcej niż 1-2%.

Olejek jaśminowy przyczynił się do sławy kompozycji No.5 Chanel i Joy Patou. Nuty jaśminowe spotkamy także w Xerjoff V OuvertureAmouge Portrayal WomanCreed Spring Flower.

Tworzenie Perfum z Jaśminem w Sopockim Laboratorium

W Sopockim Laboratorium mamy akord jaśminu, który pięknie oddaje zapach tego kwiatu. Chętnie go wykorzystujemy w kompozycjach kwiatowych, owocowych, szyprowych, orientalnych i wielu innych, bo podobnie jak naturalny absolut, jest bardzo uniwersalny. Przyjdź i stwórz swoją kompozycję z nutą jaśminu w połączeniu z innymi składnikami, lub z jaśminem grającym pierwsze skrzypce.

Zachęcamy do odwiedzenia naszego Laboratorium Zapachy, gdzie każdy może stworzyć swoje wymarzone perfumy. Wykorzystaj moc jaśminu, aby stworzyć zapach, który będzie idealnie pasował do Twojej osobowości i stylu życia. Nie czekaj, odwiedź nas już dzisiaj i rozpocznij swoją podróż w fascynujący świat komponowania perfum.