11.03.2021

Labdanum

Labdanum

 

Czystek to niski krzew dziko rosnący w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie. Latem, gdy roślina intensywnie dojrzewa w gorącym słońcu, wydziela kropla po kropli cenną żywicę, z której ekstrahuje się absolut. W starożytności zeskrobywano ją z wełny owiec i sierści kóz pasących się pośród krzewów czystka. Jest wiele odmian czystka, żywice pozyskuje sie najczęściej z odmian  Cistus ladanifer i Cistus Cretucus.

Cechą charakterystyczną roślin z rodaju czystek  jest kombinacja różnych typów włosków na liściach, łodydze oraz kielichu. Włoski te głównie w miesiącach letnich wydzielają wysoce aromatyczną żywicę znaną pod nazwą „Ladanum”. Wydzielina ta bogata jest w biologicznie aktywne i interesujące farmakologiczne metabolity, takie jak flawonoidy, glikozydy fenolowe i terpenoidy, w tym diterpeny typu labdanu. Między innymi z tego powodu żywica, jak i cała roślina stosowana była w śródziemnomorskiej medycynie ludowej do leczenia wielu chorób. Zdaniem części badaczy roślin biblijnych wzmianki o ladanum pochodzącym z czystka szarego pojawiają się już w Księdze Rodzaju. Gatunki tych rośli występują zarówno we wschodnim, jak i zachodnim rejonie Morza Śródziemnego (gdzie obserwuje się ich najwyższą różnorodność gatunkową), są także szeroko rozpowszechnione na Balearach i Wyspach Kanaryjskich.

Absolut labdanum jest niezwykle cenionym składnikiem stosowanym w przemyśle perfumeryjnym. Charakteryzuje się balsamiczno-ambrowym zapachem z nutą skórzaną i jest cenionym utrwalaczem w kompozycjach typu chypre, fougere i orientalnych.
Jest także cenionym składnikiem kosmetycznym - regeneruje skórę, niweluje działanie czynników zapalnych, działa odkażająco oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Absolut labdanum działa również pobudzająco na zmysły, poprawia nastrój oraz podnosi odporność na infekcje bakteryjne i wirusowe.

Labdanum znajdziemy w perfumach Amouge Interlude Black Iris ManAmouge EnclaveAmouge Figment Man, Parfum D'Empire Aziyade, Parfum D'Empire Wazamba, Santi Burgas Palindrome III, Herve Gambs Tonka Majestic, Memo Lalibela

serdecznie pozdrawiam 

Katarzyna Połom