22.05.2021

Mirra

Mirra

Mirra: Kluczowy Element w Procesie Tworzenia Perfum

Wstęp

Mirra to wonna żywica pozyskiwana z drzew i krzewów należących do rodzaju balsamowiec (Commiphora). Jest to jeden z najstarszych i najbardziej cenionych składników w przemyśle perfumeryjnym, charakteryzujący się bogatym, balsamicznym, słodkim i ciepłym aromatem. W tym artykule, dowiesz się więcej o mirrze, jej zastosowaniu w tworzeniu perfum i jak możesz wykorzystać ten wyjątkowy składnik w naszym Laboratorium Zapachy, aby stworzyć swoje wymarzone perfumy.

Pochodzenie Mirry

Mirra pochodzi z Półwyspu Arabskiego oraz Afryki. Najlepsza uznawana jest mirra z balsamowca mirry (Commiphora abyssinica), jednakże może być też pozyskiwana z innych gatunków balsamowca, takich jak Commiphora kataf i Commiphora myrrha. Nazwa "mirra" wywodzi się z języków semickich i arabskich, w obu oznaczając "gorzka".

Skład Mirry

Mirra składa się z frakcji żywicowej (35-40%), olejku eterycznego (3-6%, rzadko do 10%) i gum (50-55%). Żywica zawiera trójterpeny, kwasy trójterpenowe i fenole, natomiast olejek mirrowy jest bogaty w heerabolen, dipenten, pinen, limonen, meta krezol, β-elemen, δ-elemen; furano-seskwiterpeny typu eudesmanu, elemanu, germakranu i gwajanu.

Charakterystyka Mirry

Mirra ma postać czerwonawo-żółtych lub czerwono-brunatnych kawałków różnej wielkości, szaro-żółtawo opylonych, niekiedy porowatych, łatwo kruszących się. Wydziela swoisty drzewno-przyprawowy aromat. W smaku jest gorzka, drapiąca, a nawet paląca. Mirra samoistnie wypływa z balsamowca w postaci przeźroczystych, czerwonobrunatnych niewielkich grudek, które są dość kruche i mają nazwę mirra eletta, czyli mirra wyborna.

Zastosowanie Mirry w Perfumach

Zapach mirry jest bogaty, balsamiczny, słodki, ciepły i stanowi nutę bazową w komponowaniu perfum. Można go znaleźć w takich perfumach jak Amouge Epic Man, Amouge Interlude ManAmouge  Gold WomanMemo Italian LeatherParfum d'Empire Wazamba

Twoje Wymarzone Perfumy w Laboratorium Zapachy

W Laboratorium Zapachy, możesz skomponować swoje własne, unikatowe perfumy, wykorzystując mirrę jako jednego z kluczowych składników. Nasz doświadczony zespół perfumiarzy pomoże Ci w całym procesie, od wyboru odpowiednich składników, po komponowanie perfum.

Podsumowanie

Mirra, z jej bogatym, balsamicznym, słodkim i ciepłym aromatem, jest niezastąpionym składnikiem w procesie tworzenia perfum. Jej unikatowy zapach dodaje głębokości i ciepła kompozycjom zapachowym. W Laboratorium Zapachy, pomożemy Ci odkryć pełen potencjał mirry i innych wyjątkowych składników, aby stworzyć Twoje wymarzone perfumy.