22.05.2021

Olibanum

Olibanum

Olibanum – żywica pozyskiwana z drzew rodzaju kadzidla (Boswellia) rosnących na półpustyniach i obrzeżach pustyń północno-wschodniej Afryki oraz na Półwyspie Indyjskim. Świeżo wypływająca z drzew żywica ma postać soku, który wkrótce zestala się na pachnącą, ziarenkowatą, żółtawobrązową masę. Zawiera 60-70% żywicy, 27-35% gumożywicy oraz 3-8% olejków eterycznych. Żywicę zbiera się od grudnia do maja w ten sposób, że ściąga się z pni drzew zewnętrzną pergaminową korę i nacina jej spodnią warstwę. Żywica wypływa w postaci białych kropel o konsystencji mleka i na powietrzu szybko zastyga. Może być przez kilka miesięcy, przechowywana w suchych jaskiniach. Do wytwarzania olibanu wykorzystywano głównie 3 gatunki: Boswellia carteriBoswellia papyrifera i Boswellia serrataW wyniku destylacji z parą wodną wytwarzany jest olejek eteryczny i hydrolat jako produkt uboczny destylacji. Olejki eteryczne otrzymywane z różnych Boswelli mają odmienne składy. Jednak najczęściej są bogate w pineny, sabinen, limonen, felandren czy thujen. Olejki eteryczne zawierają tylko molekuły lotne z parą wodną. Nie zawierają więc cennych kwasów bosweliowych, których molekuły są zbyt ciężkie, żeby dać się porwać parze wodnej. Zywicę można rozpuscić w alkoholu etylowym i uzyskać tinkturę. 

Odświeżający, cytrusowy aromat olibanum sprawia, że od tysiącleci jest używane w rytuałach oczyszczających i w medytacji. Jest jednym z głównych składników do wytwarzania kadzidła. Używane jest także jako dodatek do zapachowych świecOlibanum ma własności lecznicze. W tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używane w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólowych kręgosłupa, nieżytów układu oddechowego. Ma także własności wykrztuśne, antyseptyczne, przeciwlękowe i przeciwnerwicoweBadania naukowe na zwierzętach potwierdzają, że olibanum rzeczywiście działa przeciwbólowo, immunomodulująco, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, antyproliferacyjnie wobec nowotworów, zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu.

W perfumiarstwie  olibanum jest bardzo cenione i często używane. Dobrze komponuje się z olejkami: cytrusowymi (zwłaszcza bergamotką i pomarańczą) w wodach kolońskich oraz z werbeną jako modyfikator. Jest też bazą w perfumach kadzidlanych oraz orientalnych, ambrowych i pudrowych.

Olibanum znajdziemy w Amouage Meander, Amouage Dia Woman, Amouage Fate Man, Creed Viking Cologne, Montale Full Incense, JMP Artisan Perfumes Mossy Soil, Nomenclature Orb_ital, Olivier Durbano Labradorite

 

 

  

 ,