17.11.2020

Sandałowiec

Sandałowiec

Sandałowiec: Kluczowy Składnik w Tworzeniu Perfum

Sandałowiec biały (Santalum album) jest małym, wiecznie zielonym drzewem, które osiąga wysokość do 18 metrów i 2,4 metra w obwodzie, z smukłymi, opadającymi gałęziami. Drzewo to osiąga pełną dojrzałość po 60-80 latach, kiedy to drewno twardzielowe w środku wąskiego pnia uzyskuje największą zawartość olejku sandałowego. Bielaste drewno o białej barwie jest bezzapachowe, podczas gdy drewno twardzielowe ma żółto-brązowy kolor i jest silnie aromatyczne. Sandałowiec biały występuje naturalnie na suchych obszarach subkontynentu indyjskiego i jest półpasożytem - przeprowadza sam fotosyntezę, ale wodę i substancje odżywcze czerpie z korzeni innych drzew, bez większej szkody dla gospodarzy. Gatunek ten jest zagrożony ze względu na nadmierną eksploatację i utratę naturalnych siedlisk, ale jest uprawiany w innych krajach tropikalnych, takich jak Chiny, Sri Lanka, Indonezja, Malezja, Filipiny i Australia.

Olejek Sandałowy w Perfumerii i Aromaterapii

Olejek sandałowy jest bardzo ceniony w perfumerii i aromaterapii jako jeden z najszlachetniejszych olejków aromaterapeutycznych o bardzo różnorodnych właściwościach. Posiada słodki, kremowy, drzewny zapach. Drewno sandałowca jest żółte, ciężkie, drobnoziarniste i długo zachowuje zapach. Jest cenione za swoje właściwości aromatyczne i lecznicze, a także jest surowcem rzeźbiarskim i wykorzystywane w celach kultu religijnego. Służy jako składnik kompozycji perfumowych, a szczególnie indyjskich attarów.

Główne składniki olejku to: alfa-santalol (45%) i beta-santalol (18,6%), cis-alfa-santalol (39-50%), cis-beta-santalol (15-21%), cis-lanceol (2-16%) i trans-alfa-bergamotol (3-8%).

Rodzina zapachowa: drzewna; zapach ciepły, balsamiczny, drzewny, trwały. Można w nim odnaleźć podobieństwo do cedru himalajskiego i amyrisa, jest jednak o wiele bogatszy, trwalszy, pełniejszy i słodszy. Olejek sandałowy jest obecnie bardzo drogi i od dawna na rynku odczuwa się jego braki. Podjęto wiele prób syntetyzowania substancji odpowiedzialnych za zapach sandałowca, z różnym stopniem powodzenia.

Dobrze komponuje się z olejkami: różanym, lawendą, geranium, wetiwerią, jaśminem, miętą pieprzową i zieloną, a także kadzidłowcem, mirrą, palmarozą oraz wanilią. Generalnie dobrze łączy się z większością składników aromatycznych w perfumach dla kobiet i mężczyzn. Chętnie wybierany jako drzewna baza w kobiecych kompozycjach ze względu na swoją kremowość i słodycz.

Znaczenie Sandałowca w Perfumach

Sandałowiec znajdziemy w wielu popularnych perfumach, takich jak Ballerinie nr 1 od  Les Parfums de Rosine, w Green Irish Tweed  i Silver Mountain Water od Creed, w Oud Stars Fars i Ouverture od Xerjoff. W kolekcji Renaissance od Amouage znajdziemy sandałowiec w dwóch zapachach Meander i Ashore. Olejek sandałowy i syntetyczne molekuły sandałowe znajdziemy w bardzo wielu innych kompozycjach, bo to bardzo popularny i chętnie wykorzystywany przez perfumiarzy materiał.

Stwórz Swoje Wymarzone Perfumy z Sandałowcem w Laboratorium Zapachy

Zachęcamy do skorzystania z naszego Laboratorium Zapachy, gdzie każdy może stworzyć swoje wymarzone perfumy. Nasz zespół ekspertów pomoże Ci w komponowaniu perfum, używając najwyższej jakości składników, w tym olejku sandałowego, który doda Twoim perfumom ciepła, trwałości i zmysłowości. Skontaktuj się z nami już dzisiaj, aby umówić się na konsultację i rozpocząć swoją podróż w świat tworzenia perfum.