30.03.2024

Sztuka tworzenia perfum

Sztuka tworzenia perfum

 

Niszowe perfumy są niczym niewidzialne dzieła sztuki, a w laboratorium perfumerii rozpoczyna się prawdziwa sztuka ich tworzenia. To misterne połączenie składników, emocji i wizji, które przenosi w niezwykły świat zmysłowych doznań.

 

Zapraszamy Was do zgłębienia tajników tworzenia luksusowych perfum – tutaj każdy detal jest starannie dopracowany, by zadowolić tych najbardziej wymagających, a perfumiarze stają się architektami zapachów, tworząc niepowtarzalne, wprawiające w zachwyt kompozycje. Przez wszystkie tajemnice i sekrety sztuki tworzenia perfum przeprowadzi nas prestiżowa perfumeria o nazwie Sopocki Styl, współpracująca z wybitnymi kreatorami zapachów – każdy flakon kryje tu w sobie historię do odkrycia.

 

Sztuka tworzenia zapachów – od marzeń do rzeczywistości

 

Sopocki Styl to jedna z pierwszych perfumerii w Polsce, która pielęgnuje swoją tradycję już od 1990 roku. Aby wzmocnić swój autorytet perfumeryjnego eksperta, w 2019 roku otworzyła pierwsze w Polsce Laboratorium Zapachu połączone z Perfumerią Niszową, która łączy w sobie możliwość tworzenia własnych perfum ze sposobnością zapoznania się z twórczością najbardziej cenionych perfumiarzy. To właśnie oni pobudzają magiczny taniec zmysłów, kreując niepowtarzalne perfumy, które ukazują się światu jako perfekcyjne dzieła sztuki. Piotr Filar, właściciel Sopockiego Stylu, wyjaśnia, jak wygląda proces tworzenia perfum, począwszy od koncepcji aż po ostateczny produkt.

Tworzenie perfum w Sopockim Laboratorium Zapachu to proces, który przypomina malowanie obrazu. Każdy kreator zapachu – perfumiarz – najpierw w swoim umyśle tworzy projekcję idealnych perfum, projektując dokładnie to, co chce osiągnąć. Perfumiarstwo jest sztuką, której kluczowe twórcze  zasady są bliźniaczo podobne do tych, które rządzą światem sztuk plastycznych. Tak jak malarz, zanim przystąpi do malowania, ma pewną koncepcję swojego dzieła, tak samo perfumiarz posiada w swojej głowie precyzyjny obraz zapachu, który chce stworzyć. Same perfumy są z kolei jak obrazy mają swoje kompozycje, kolorystykę i dynamikę. Każda nuta zapachowa stanowi odpowiednik koloru na palecie malarza, a ich rola w kompozycji perfum odpowiada miejscom, w których farba zostaje nałożona na płótno.

W Sopockim Laboratorium Zapachu nie ma miejsca na przypadkowe mieszanie składników. Najważniejsza jest koncepcja perfum, która wyznacza drogę, jaką trzeba przebyć w procesie tworzenia zapachu. Ta wizja jest jak mapa, którą kieruje się perfumiarz, prowadząc nas przez etapy tworzenia perfum, zaczynając od wyboru nut zapachowych, a kończąc na ich precyzyjnym zharmonizowaniu.

Często proces tworzenia perfum zaczyna się od nadania im nazwy. To jak zamknięcie oczu i zobaczenie obrazu, który chcemy namalować. Nazwa staje się naszym przewodnikiem, który inspiruje do stworzenia unikalnej historii, którą zapach będzie opowiadał. Każdy z nich to inna historia delikatna, dzika, tajemnicza, czy romantyczna opowiedziana poprzez połączenie nut zapachowych.

Perfumiarz to nie tylko rzemieślnik, ale i narrator historii. W Sopockim Laboratorium Zapachu dąży się do tworzenia perfum, które są nie tylko piękne, ale które także mówią coś o osobach je noszących, o ich marzeniach, wspomnieniach, a nawet  tajemnicach. Każdy zapach to nie tylko kompozycja aromatycznych składników, ale także mistrzowsko skomponowana opowieść, która jest wyjątkowa dla każdej osoby, która zdecyduje się nosić nasze perfumy.

 

Amadeusz Hamerski opowiada o procesie tworzenia perfum

 

Proces tworzenia perfum jest starannie dopasowany do potrzeb każdego Klienta. Jest to niezwykle osobista kwestia, dlatego każda sesja kreacji przebiega nieco inaczej. Zwykle zaczynamy od koncepcji i wstępnej rozmowy, aby lepiej go poznać. Staramy się wyczuć jego preferencje, dowiedzieć, jakie perfumy nosił wcześniej i które zapachy sprawiały mu największą przyjemność.

Kolejnym etapem jest propozycja nut zapachowych, którymi zajmuję się ja jako perfumiarz. Zazwyczaj proponuję około 10 nut na przykład 4 nuty bazy, 3 nuty serca i 3 nuty głowy. Te proponowane nuty stanowią paletę, z której klient wybiera, tworząc swój unikalny zapach.

Następnie przystępujemy do tworzenia na tym etapie angażuję każdą osobę, z którą tworzę perfumy. Pytam o zdanie, razem analizujemy, które nuty powinny być najbardziej wyczuwalne. Wszystko to odbywa się w atmosferze współpracy i kreatywnego dialogu, aby każdy zapach był nie tylko naszym wspólnym dziełem, ale przede wszystkim by odzwierciedlał osobowość i gust klienta.

Etapem końcowym są testy na skórze oraz ostatnie poprawki, które prowadzą nas do upragnionego efektu WOW. To moment, w którym zapach ostatecznie ożywa, stając się częścią osoby, która go nosi. Jest to chwila, kiedy nasza wspólna historia nabiera kształtów, a perfumy stają się niepowtarzalnym dziełem sztuki.

Pracując w Sopockim Laboratorium Zapachu, tworzymy nie tylko perfumy niszowe, ale także budujemy relacje, tworząc unikalne historie zapachowe dla każdego, kto postanowi dołączyć do naszej perfumeryjnej podróży. W tym procesie nie ma miejsca na pośpiech. Każdy etap jest starannie przemyślany i dopracowany, aby efekt był nie tylko satysfakcjonujący, ale także przekraczał oczekiwania naszych klientów.– mówi Piotr Filar. 

 

Warto wspomnieć, że Sopocki Styl oferuje również możliwość stworzenia perfum samodzielnie.

 

– Oprócz dawania możliwości łatwego skomponowania swoich perfum, mamy też inne cele – chcemy edukować, inspirować i tworzyć! Jako jedyni w Polsce oferujemy największy wachlarz warsztatów zapachowych w wielu wariantach, aby polska sztuka perfumeryjna rozwijała się – zaczynając od indywidualnych warsztatów Premium o różnych stopniach, przez warsztaty grupowe aż po profesjonalne szkolenie “Jak zostać perfumiarzem w 5 dni” w wariancie PRO zakończone dyplomem. Zapach jest formą sztuki z logiką w sercu, dzięki czemu podczas warsztatów zapachowych każdy może zdobyć odpowiednią wiedzę, aby jego zapachy były coraz piękniejsze, głębsze i skomplikowane! Każdy warsztat jest lekcją mistrzowską w zrozumieniu „mowy" zapachu, zapewniając podstawy tworzenia perfum. Po naszych warsztatach każdy wyjdzie ze wzbogaconym, pachnącym słownictwem, zrozumieniem tego, w jaki sposób tworzy się zapachy i lepszym obrazem swojego osobistego profilu zapachowego. – wyjaśnia właściciel Sopockiego Stylu.

Film z tworzenia własnych perfum: https://www.youtube.com/watch?v=CesweVN3Kjc

 

Mistrzowie Zapachu: kreowanie perfekcyjnych aromatów

 

We flakonach Sopockiego Stylu snują się esencje kwiatów, drzew i owoców, które w doskonałym połączeniu tworzą niepowtarzalne kompozycje zapachowe. Cenne olejki eteryczne, zmysłowe absoluty i precyzyjnie wyselekcjonowane molekuły kreują niezwykłe symfonie aromatów, które uwodzą zmysły i pozostawiają niezapomniane ślady na skórze. To w nich kryje się sekret tworzenia luksusowych perfum. Jakich głównych składników używa się do tworzenia zapachów w Sopockim Stylu. Czy istnieją jakieś ulubione lub nietypowe składniki, których używają w swoich kompozycjach?

W naszym laboratorium posiadamy ponad 250 składników do tworzenia perfum, czyli nut zapachowych i akordów być może nawet więcej, ponieważ nieustannie poszerzamy naszą kolekcję. W asortymencie perfumerii znajdują się nuty drzewne, kwiatowe i owocowe. Nie mamy głównych składników, jednak w kompozycjach często powtarza się  drzewo sandałowe i co najmniej jedno z wielu dostępnych piżm, które są nieodzowną częścią wszystkich perfum na świecie. Ulubione składniki to bardzo indywidualna sprawa. Sam uwielbiam nutę, która pachnie jak świeżo skoszona trawa i często ją proponuję. Wielu klientom również przypada ona do gustu. Ostatnio obserwujemy duże zainteresowanie rabarbarem, a niedługo na topie będzie zapewne czarna porzeczka. Te składniki ostatnio dominują w kompozycjach zapachowych. Posiadamy również kilka nietypowych nut, na przykład zapach wilgotnej ziemi czy futra kota. Ciekawostką jest, że każda osoba znajduje coś innego w tych zapachach. To właśnie sprawia, że tworzenie perfum jest tak fascynujące każdy zapach to osobna, niepowtarzalna historia, którą każdy odbiera na swój unikalny sposób. – zdradza Amadeusz, perfumiarz Sopockiego Stylu.

 

W świecie perfum, granice między płciami rozmywają się, tworząc pole do eksploracji i kreacji. Utarło się, że perfumy dla kobiet ukazują ich siłę, delikatność i wyrafinowanie, natomiast te dla mężczyzn emanują męskością, zmysłowością i elegancją. W obu przypadkach perfumy przenikają jednak granice płci, otwierając nowe perspektywy w sztuce tworzenia zapachów.

 

Jeśli chodzi o różnice w tworzeniu perfum dla kobiet i dla mężczyzn tu również mamy przeróżne doświadczenia. Jeśli mówimy o typowym kliencie np. kobiecie to zazwyczaj są to nuty kwiatowe, wanilia oraz owoce, a jeśli o mężczyźnie to będą to głównie nuty drzewne, tobacco, przyprawowe i cytrusowe. Odchodzi  się jednak już od tych podziałów. Coraz częściej tworzymy z Klientem perfumy unisex. Wyróżnia je uniwersalność, nie mają przypisanej płci perfumy podobają się albo nie. Czasami to mężczyzna szuka słodkich waniliowych perfum, natomiast kobieta wytrawnych, drzewnych czy skórzanych, a my staramy się stanąć na wysokości zadania, zarówno w naszym Laboratorium, jak i perfumerii. Dodam, że asortyment, który mamy w sprzedaży to w 90% zapachy bez podziału na damskie i męskie stwarza to pewną wolność w wyborze bez wyznaczonych granic oraz możliwość ekspresji i wyrażenia  swojego charakteru poprzez zapach. –  dodaje Amadeusz.

 

Zmysłowy Dialog: między naturą a syntezą

 

Jak już wspomnieliśmy, w sercu perfum Sopockiego Stylu kryją się najszlachetniejsze składniki natury, ożywiające zapachy swoją autentyczną mocą. Tu pojawia się jednak pytanie: Czy można tworzyć perfumy z wykorzystaniem tylko naturalnych składników i czy mają one taką samą trwałość i intensywność zapachu? Okazuje się, że sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Nie zawsze naturalne znaczy lepsze i o tym można się przekonać, poznając tajniki tworzenia perfum i przyglądając się zapachom, które już są na rynku. Niektóre naturalne składniki są niebezpieczne dla skóry, dlatego z przymrużeniem oka patrzymy na marki, które zarzekają się, że ich perfumy są naturalne w 100%. My posiadamy przepiękną naturalną czarną porzeczkę, wiele kadzideł, nut balsamicznych, cyprysa, goździka, elemi (naturalną żywicę z drzewa kanarecznika), świerka, olibanum (żywicę pozyskiwaną z drzew rodzaju kadzidła) i wiele przypraw. Aby posiadać najwyższej jakości składniki, wybieramy najlepszych dostawców z Francji, Holandii, Anglii, a nawet z Tajlandii. Źródeł mamy wiele, ponieważ nie każdy dostawca posiada w swoim asortymencie wszystkie składniki na tym samym poziomie, dlatego wybieramy te najlepsze od każdego z nich.  mówi perfumiarz.

Korzystanie z perfum naturalnych nie wolno postrzegać poprzez pryzmat zalet lub wad. Jest to swojego rodzaju lifestyle, sposób na wyrażenie siebie, podkreślenie swojej indywidualności. Powszechnie przyjmuje się, że perfumy naturalne mają mniejszą moc, projekcję (wyczuwalność) oraz trwałość w stosunku do perfum wykonanych ze składników syntetycznych. Zazwyczaj tak właśnie jest, szczególnie w przypadku projekcji, jednak jeśli tylko perfumiarz zechce wzmocnić zapach, może wydłużyć go bez większego problemu. Pytanie tylko: po co? Tak jak wyżej wspomniałem, perfumy naturalne to sposób bycia i tworzenie wokół siebie zapachowego paradygmatu. Takiego, który raczej wyklucza kilkumetrową projekcję i „zabijanie zapachem”. Jak najbardziej, można tworzyć perfumy z wykorzystaniem wyłącznie substancji naturalnych, choć jest to pewne samoograniczanie dla perfumiarza. Musi on dobrze wiedzieć, w jakim celu tworzy kompozycje oparte o bogactwo natury. – wyjaśnia Bogdan Wójcik znany w sieci jako Vetiver kreator perfum, twórca PerfumeCraft, który współpracuje z Sopockim Stylem.

 

W świecie perfum czas płynie własnym rytmem, odkrywając nowe olfaktoryczne opowieści i trendy. To właśnie w tym nieustannym poszukiwaniu, perfumiarze eksplorują nowe wymiary zapachowej sztuki, inspirując nas do odkrycia osobistych upodobań.

 

Po ukształtowaniu się w latach 90-tych obecnego nurtu głównego oraz powstaniu odpowiedzi na niego w postaci niszy opartej w dużej mierze o nuty orientalne, po wprowadzeniu na rynek globalny nowych nut, takich jak oud czy kaszmir, po pewnych eksperymentach postmodernistycznych, w branży perfumeryjnej zrobiło się dość spokojnie. Wydaje się, że perfumiarze i perfumeryjni marketingowcy dopiero szykują pole pod przyszłe zdobycze. Marki premium coraz częściej prezentują nawiązania do morskiej tematyki, nie zapominają też o typowym niszowym nurcie związanym z żywicami, ale także badają zieleń, a nawet próbują powrócić do mszystych tematów w nowej odsłonie. – dodaje Vetiver.

 

Perfumiarze w swojej pracy wciąż spotykają się też wyzwaniami, które pobudzają ich pasję. Każdy flakon stawia przed nimi pytanie: "Jak wydobyć najpiękniejsze emocje i zachwycić zmysły?" W tej nieprzewidywalnej podróży po zapachowych ścieżkach, odkrywają swoje mistrzostwo.

 

Z tworzeniem perfum jest jak z malowaniem czy gotowaniem zawsze coś może pójść nie tak, ale z odpowiednią wiedzą zagrożenie się zmniejsza. Uważam jednak, że należy eksperymentować, poznawać nowe tereny i możliwości, czasami łamać wyznaczone zasady wtedy wychodzą prawdziwe cuda. Ogólnie praca z drugą osobą jest wymagająca, czasami dopasowanie perfum do Klienta może być wyzwaniem, lecz nigdy nie poddajemy się i tworzymy aż do uzyskania upragnionego celu. – stwierdza Amadeusz.

 

Podczas tworzenia perfum granice między sztuką a nauką rozmywają się. To harmonijne połączenie zmysłowej kreatywności i precyzyjnej wiedzy, które prowadzi do powstania perfekcji. W każdym flakonie kryje się bowiem fascynujące połączenie tajemniczych esencji i laboratoryjnych eksperymentów, tworzące niezwykłą opowieść dla zmysłów.

 

Perfumiarstwo przez jednych jest odbierane jako rzemiosło, przez innych jako nauka. Z całą pewnością są to jego składowe. Moim zdaniem najbliżej perfumiarstwu jednak do sztuki, jaką jest malarstwo, muzyka, literatura czy kino do nich też można podchodzić od strony naukowej czy rzemieślniczej. Bezapelacyjnie muzyka czy kino są sztuką, tak jak i perfumiarstwo nią jest. W dziełach perfumiarzy warto dostrzegać nie tylko poszczególne nuty i analizować zapach w kategoriach "podoba się" lub "nie podoba", ale również spróbować odgadnąć ich zamysł, odkryć kryjącą się w perfumach historię. – dodaje Bogdan Wójcik.

 

Zapachy skrywają w sobie różne opowieści – te niezwykłe i tajemnicze, pełne magii oraz emocji. Każda z nich ma w sobie iskrę, która ożywia zmysły i przenosi w niezwykły świat wyobraźni i wspomnień. Amadeusz, perfumiarz Sopockiego Stylu dzieli się z nami swoją ulubioną historią związaną z tworzeniem perfum.

 

Miałem raz klientów ze Szwecji, bardzo miłe młode małżeństwo, które wyglądało jak z okładki magazynu. Ludzie pełni pasji oraz dobrej energii, z którymi spędziłem ponad dwie godziny. Okazało się że Pani jest prezenterką w szwedzkiej telewizji i ma 3 synów, których obiecała przywieźć do nas kiedyś, bo była pewna, że byliby zachwyceni. Stworzyłem dla niej zapach bardzo lekki, lecz zarazem intensywny, cytrusowy – z neroli oraz brzoskwinią. Reakcją na efekt były łzy wzruszenia – wróciły do niej wspomnienia z dzieciństwa oraz wszystkie najprzyjemniejsze chwile spędzone z rodziną. Na takie reakcje oczywiście nie liczę za każdym razem, ale są one dla mnie niezwykle cenne – zapachem udało mi się bowiem dotknąć czyiś uczuć oraz wspomnień. Perfumy są niczym obrazy, które możemy oglądać od nowa za każdym razem, gdy je zakładamy.

 

 Swoje perfumeryjne marzenie zdradził z kolei Bogdan Wójcicki znany w sieci jako Vetiver.

 

Moim marzeniem od bardzo dawna jest stworzenie serii zapachów opartych o typowo polskie nuty oraz ich promowanie na całym świecie we współpracy z innymi polskimi perfumiarzami i perfumeriami. Saksoński mech, rosyjska i toskańska skóra, kalabryjska bergamota, turecka róża... dlaczego nie ma nuty polskiej?! Właśnie w tej chwili wydałem taki zapach - Kaszebsczi Mech. Jak myślicie, co to może być? Jaką nutę Wy wybralibyście do swojego pierwszego zapachu? – pyta Vetiver.

Podsumowanie

W misternym tańcu esencji i emocji, sztuka tworzenia perfum ożywa. To właśnie perfumeria staje się miejscem, w którym szlachetne składniki natury łączą się z niezwykłą kreatywnością i naukową precyzją. W tym nieustającym poszukiwaniu doskonałości perfumiarze odkrywają magiczny świat zapachów, tworząc niepowtarzalną harmonię dla zmysłów. W tej subtelnej sztuce tkwi tajemnica, która przemienia perfumy w prawdziwe arcydzieła.