26.08.2021

Wanilia

Wanilia

Wanilia: Kluczowy Składnik w Tworzeniu Perfum

Wanilia, jedna z najdroższych przypraw na świecie, ma niezwykłe pochodzenie. Pochodzi od bardzo ciekawego storczyka. Istnieje ponad 100 gatunków wanilii, ale tylko jeden z nich, wanilia płaskolistna, jest wykorzystywany do pozyskiwania przyprawy.

Charakterystyka Rośliny

Wanilia to liana, która osiąga około 15 metrów długości i rośnie jako epifit, podobnie jak popularne falenopsisy. Nie ma silnie rozwiniętego systemu korzeniowego, ale posiada ładne, duże, sztywne liście, eliptyczne lub lancetowate, o intensywnym, jasnym kolorze.

Jednak najpiękniejszą częścią wanilii są kwiaty. Duże, pachnące, o woskowym połysku i zielonkawym kolorze. Wanilia kwitnie co 2-3 lata, co oznacza, że owoc nie pojawia się co sezon, co sprawia, że jest trudno go uzyskać i zebrać, co z kolei wpływa na wysoką cenę. Kilogram wyjątkowych strąków kosztuje około 600 dolarów, a pojedyncza laska wanilii w Polsce kosztuje około 10 złotych.

Owoc wanilii, którego używamy jako przyprawy, nazywany jest laską wanilii. Jest to torebka nasienna w kształcie strąka i jest to jadalna część rośliny. Strąki są zbierane przed dojrzewaniem, kiedy są jeszcze zielone, a następnie suszone i odpowiednio przygotowywane. Tak przygotowane nadają się do jedzenia i dodawania do przypraw. To najsilniejsza naturalna metoda dodawania jedzeniu słodyczy i przyjemnego zapachu.

Pracochłonne Zapylenie

Wanilia jest tak droga ze względu na jej pracochłonne uprawy. Gdy w około 1800 roku hiszpańscy konkwistadorzy przywieźli rośliny Vanilla plantifolia na Mauritius, Indonezję, Tahiti i Madagaskar, napotkali pewien problem. Na stanowiskach naturalnych w Ameryce Południowej strąki wanilii formują się po zapyleniu kwiatu przez pszczoły i kolibry, jednak w nowym miejscu bladozielone kwiaty orchidei nie miały naturalnych zapylaczy.

Stało się konieczne ręczne zapylanie każdej rośliny, co zwykle wykonują kobiety. Ostro zakończonym pędem bambusa lub cytrynowca nakłuwają błonę pokrywającą męskie i żeńskie organy rozrodcze kwiatu, aby mogły się ze sobą zetknąć. W ten sposób zapyla się ponad 2 tysiące sztuk dziennie, jednak nie wszystkie kwiaty zostają skutecznie zapylone i wydają owoce. Z 1 ha upraw otrzymuje się około 300 kg strąków, które pozostają na roślinach do czasu uzyskania dojrzałości, czyli około 6-9 miesięcy. Zanim zostaną zebrane, podlegają wcześniej wspomnianemu procesowi naprzemiennego suszenia i "pocenia".

Prozdrowotne Właściwości Wanilii

Oprócz wykorzystania w kuchni jako dodatek do ciast, kremów czy deserów, wanilia jest ceniona ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Wąchanie lasek wanilii likwiduje uczucie głodu, niweluje stres oraz pomaga zasnąć. Natomiast spożywanie wanilii działa rozkurczowo, przeciwzapalnie, wspomaga pracę żołądka, działa jako przeciwutleniacz, posiada działanie przeciwnowotworowe i opóźnia procesy starzenia.

Wanilia w Tworzeniu Perfum

Wanilowe nuty w perfumach są fenomenem. Producenci perfum na szerszą skalę zaczęli wykorzystywać je w latach 90-tych XX wieku. Przyprawa ta posiada charakterystyczny aromat, który jest słodki, ale nie mdły, dzięki cz

emu doskonale sprawdza się w połączeniu z egzotycznymi kwiatami, przyprawami korzennymi, akordami piżma, ambry, paczuli i drzewa sandałowego. Dobrze komponuje się również z zapachem pomarańczy, cytryn oraz lawendy.

Dla wielu osób wanilia kojarzy się ze spokojem i sielskim klimatem dzieciństwa. Jej zapach przywołuje na myśl pucharek pełen smakowitych lodów, ulubione ciasto lub inny deser. Olejek waniliowy wywołuje bardzo miłe skojarzenia, dzięki czemu perfumy z jego dodatkiem doskonale działają na samopoczucie. Jednak ze względu na wysoką cenę naturalnej wanilii, w kompozycjach perfum często wykorzystuje się syntetyczną wanilinę i etylowanilinę.

Znane perfumy z wanilią

Znane perfumy z wyrazistą waniliową nutą, które można spotkać w Sopockim Stylu, to np. Insulo marki JeroboamCasamorati Lira marki XerjoffAziyade od Parfum d'EmpireSweet Peony od Montale.

Twoje własne perfumy z Laboratorium Zapachy

Chciałbyś stworzyć swoje własne perfumy, które doskonale oddają Twoją osobowość i pasują do Twojego stylu? Zapraszamy do naszego Laboratorium Zapachy, gdzie każdy może stworzyć swoje wymarzone perfumy. W naszym laboratorium masz możliwość wyboru spośród wielu różnych składników, w tym także wanilii, aby skomponować perfumy, które będą idealnie pasować do Ciebie.

Proces komponowania perfum

Proces tworzenia perfum zaczyna się od wyboru nut zapachowych, które będą stanowić bazę Twojego zapachu. Następnie dodajemy różne składniki, aby osiągnąć pożądany efekt. Cały proces jest ściśle nadzorowany przez naszych doświadczonych perfumiarzy, którzy pomagają w doborze odpowiednich składników i proporcji.

Wybierz Laboratorium Zapachy

W Laboratorium Zapachy zrozumiesz, jak ważny jest proces tworzenia perfum. Od wyboru odpowiednich składników, przez mieszanie i modyfikowanie, aż po finalne perfekcyjne wykończenie. Każdy krok jest istotny, aby stworzyć perfumy, które będą nie tylko pięknie pachnieć, ale też trwałe i wyjątkowe.

Stworzenie perfum: Przyjemność i sztuka

Stworzenie własnych perfum to nie tylko przyjemność, ale też sztuka. To okazja, aby wyrazić siebie i stworzyć coś wyjątkowego. W naszym laboratorium masz możliwość zrealizowania swoich pomysłów i stworzenia perfum, które będą Ci towarzyszyć na co dzień.

Wyjątkowe perfumy na wyjątkowe okazje

Czy to na prezent dla kogoś specjalnego, czy dla siebie na wyjątkową okazję, stworzenie własnych perfum to wyjątkowy sposób, aby pokazać, jak jesteś wyjątkowy.

Podsumowanie

Wanilia, ze względu na swój charakterystyczny, słodki, ale nie mdły aromat, jest niezwykle cenionym składnikiem w komponowaniu perfum. Wykorzystywana zarówno w postaci naturalnej, jak i syntetycznej, nadaje perfumom głęboki, zmysłowy charakter. Jeżeli chcesz stworzyć swoje własne, wyjątkowe perfumy, Laboratorium Zapachy to idealne miejsce. Skomponuj swój własny, wyjątkowy zapach z pomocą naszych doświadczonych perfumiarzy.