11.12.2021

Zapach Świąt

Zapach Świąt

W  powietrzu unosi się zapach choinki i cytrusów, z kuchni dolatuje aromat świeżo upieczonych pierników, pachnących cynamonem, kardamonem i goździkami. To znak, że zbliża się Boże Narodzenie! Dom pachnący Świętami – wśród bożonarodzeniowych wspomnień to właśnie zapachy zostają z nami na lata, przywołują miłe skojarzenia i sprawiają, że myślami wracamy do czasów dzieciństwa. To już ostatni moment, żeby zadbać o świąteczny klimat!

 Choinka to jeden z najważniejszych symboli Świąt – trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez pięknie przybranego drzewka. Wiecznie zielone drzewo iglaste w wielu kulturach jest uznawane za symbol życia i trwania – zwyczaj przystrajania domów zielonymi gałązkami sięga jeszcze czasów starożytnych. 

 Chyba każdy uwielbia zapach, który unosi się w domu przy pieczeniu pierników. Korzenne ciastka były kiedyś symbolem dobrobytu. Można je było kupić w aptekach, jako lekarstwo na wiele chorób, na przykład niestrawność i przeziębienie. Najstarszy polski przepis na piernik pochodzi z 1725 roku i znajduje się w poradniku medycznym. Do przypraw korzennych należą miedzy innymi cynamon, goździki, anyż,  kardamon, wanilia, kurkuma, szafran i gałka muszkatołowa. Do Europy przybyły z  indonezyjskich Wysp Korzennych. W XV i XVI wieku przyprawy korzenne były prawdziwym skarbem – ze względu na smak i aromat, a także dzięki właściwościom zdrowotnym i konserwującym. 

 Goździki mają lekko słodki zapach i piekący smak. Kardamon ma ostry słodki smak, a jego zapach przypomina połączenie cytryny i imbiru. Cynamon powstaje z wysuszonej i zmielonej kory pędów cynamonowca cejlońskiego – najbardziej poszukiwany cynamon pochodzi ze Sri Lanki. Cynamon ma ostry, intensywny zapach oraz słodko-gorzkawy smak. Wanilia to bardzo aromatyczna przyprawa, która wyjątkowego zapachu nabiera dopiero w procesie obróbki. Gorzkawa, słodko korzenna wanilia ma zastosowanie we wszelkich słodkich przepisach. Anyż ma kształt dekoracyjnych gwiazdek, ale dostępny jest także w postaci zmielonej. Przyprawa ma silny zapach. 

 Zapach drzew iglastych, cytrusow i zapach przypraw korzennych to aromaty bardzo użyteczne i często wykorzystywane w perfumach. 

Wszystkim naszym klijentom i sympatykom życzymy pachnących Świąt Bożego Narodzenia