10.02.2022

Odtworzenie perfum danej marki

Odtworzenie perfum danej marki

 

Czy możemy odtworzyć perfumy danej marki?


Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w naszym laboratorium.
Teoretycznie wszystko jest możliwe, ale w praktyce odtworzenie molekularne jest nie wykonalne, nawet przy użyciu chromatografu.
Zaś odtworzenie olfaktoryczne, tak aby uzyskać zapach bliźniaczo podobny lub różniący się w nie istotnych niuansach jest niesamowicie trudne i związane było by z bardzo czasochłonną pracą, której tylko analityk perfumowy mógł by się podjąć (niewielu w Polsce perfumiarzy mogło by się podjąć tego wyzwania) co równało by się z wielkim kosztem - przynajmniej wielu tysięcy złotych, a w niektórych przypadkach związanych z trudnością wykonania zadania które mogło by trwać miesiącami – koszt stworzenia takich perfum mógł by wynieść nawet parędziesiąt tysięcy złotych.

 

złożoność perfum

 Nuty zapachowe to nie receptura


Problem tkwi w recepturze oraz dostępności tych samych składników. Gdybyśmy mieli dokładną recepturę (którą każda firma perfumeryjna strzeże, aby takowa nigdy nie ujrzała światła dziennego) to nie było by problemu w odtworzeniu wszelkich perfum, które kiedykolwiek powstały.
Problem jest w tym, że nuty zapachowe podane przez producenta perfum to nie jest receptura, a jedynie zapachy, które są lub mogą być wyczuwalne.

 

tajna receptura perfum

 Dlaczego producenci perfum nie podają prawdziwych składów perfum?


W większości perfum podawane nuty zapachowe lub składniki przez producenta nawet nie są faktycznymi nutami lub składnikami które występują w perfumach – są to specjalnie przemyślane zabiegi.
Często producenci perfum:
- podają to co uważają za słuszne, ponieważ faktycznie wykorzystane składniki po zmieszaniu z innymi tworzą inne nuty niż wydawało by się, że nimi są. I działa to też w drugą stronę - często producenci podają składniki w perfumach które faktycznie są tam ale ludzie nie wyczuwają ich i opisują perfumy w zupełnie inny sposób i wyczuwając zupełnie inne składniki -> to zjawisko dobrze obnaża fragrantica.com.
- specjalnie nie podawane są pewne składniki aby nie nakierowywać konsumenta na dany składnik co wprowadza nutę tajemniczości perfum podwyższając ich wartość.
- stosują sztuczki marketingowo-perfumeryjnych czyli wykorzystują tańsze składniki tak aby je połączyć w taki sposób aby stworzyć wrażenie droższych, które zostają przedstawione jako główne składniki perfum których de facto tam nie ma.

 

perfumy

Odtworzenie perfum vs składniki


Do trudności odtworzenia danych perfum dochodzą jeszcze problem z doborem samych składników które w zależności od partii różnią się od siebie. W tym przypadku chodzi o naturalne składniki , które w zależności od czynników atmosferycznych (susza, ulewy itp.) przy danym zbiorze i destylacji może powstać składnik zapachowy nieznacznie, ale różniący się od partii z poprzedniego sezony. Nie wspominając o sytuacjach w których wielkie koncerny wykupują dany składnik z całego światowego rynku aby mieć monopol na niego – robiąc pod górkę firmom które wykorzystywały ten składnik dotychczas w swoich perfumach. Niekiedy jest to efekt przymusowej reformulacji perfum danej marki, która nie posiadając danego składnika do dalszej produkcji jest zmuszona na delikatną zmianę perfum. Ale oczywiście powodem w 95% zastosowanych reformulacji przez wszystkich producentów na świecie jest stworzenie tańszego syntetycznego zamiennika, aby obniżyć koszty produkcji perfum.
Dlatego odtworzenie w 100% danych perfum jest praktycznie niemożliwe.

 

perfum lab

 W jakim stopniu w Sopockim Laboratorium Zapachy możemy odtworzyć dane perfumy?


W laboratorium jesteśmy w stanie przybliżyć się do koncepcji perfum z upatrzonej marki, korzystając z podanych informacji od producenta oraz posiłkując się wypowiedziami innych osób, zawartymi na portalu Fragrantica. Jednak jest to przybliżenie się do koncepcji, a nie stworzenie takich samych perfum. Sukces danego projektu jest uzależniony od wielu składowych, miedzy innymi :
- trafność tego co podał producent i stosunek do tego co ludzie wyczuwają w danych perfumach,
- unikalność składników wykorzystanych w perfumach,
- oczekiwania zamawiającego w stosunku do tego co wyczuwa w tych perfumach i z czym mu się kojarzą. Odnośnie skojarzenia głównie chodzi o dzieciństwo które jest fundamentem wiążącym dane sytuacje z zapachem, a świadomości zapachu w dorosłym życiu.
Czytając ten artykuł , można dojść do wniosku, że odtworzenie naszych wymarzonych już niedostępnych na rynku perfum danej marki wygląda bardzo źle, ale jest też dobra informacja: - wszystkie osoby, które zdecydowały się już na odtworzenie swoich ukochanych perfum, przybliżając się do ich koncepcji, była zadowolona z efektu finalnego. Często Klienci wracają po paru miesiącach, aby odtworzyć zaprojektowane przez siebie perfumy , prosząc o ponowienie receptury lub o delikatną zmianę, np dodanie wanilii aby ciut osłodzić zapach.

 

tworzenie perfum


Wariant podstawowy usługi stworzenia perfum to :
- 30ml   |1h| 299zł
- 50ml   |1h| 389zł
- 100ml |1h| 499zł